Neden NTFS Dosya Sistemine Güvenemeyiz?

Linux maceram çok öncelere dayansa da, tecrübeleri yeni yeni edinmeye başlıyorum. Yeni aldığım Sony Vaio‘ya linux kurma hevesim vardı. Laptopun hard diski zaten kendinden üç bölüme ayrılmış şekilde geliyor. Bende , /home, swap ve / bölümlerini ayrı bölümlere ayırıp Ubuntu kurdum. İnternette her türlü kurulum rehberine baktım. Kurduktan sonra Ubuntu‘ dan boot yapılamıyordu. UEFI kontrolünü kapatmam gerekiyormuş. Her neyse, kurulumu hallettim.

Zaten tüm problemler kurulumdan sonra başladı. Laptop olduğu için bilgisayarda işlemcinin ve nvidia’ nın grafik soketleri vardı. Ara sıra nvidia’ ya elle geçiyordum. bumblebee’yi yükleyememiştim.

İkinci ve maddi hasara yol açan problem ise pil problemiydi. Ne yaptıysam, ne denediysem, 2 saatten fazla kullanamadım. Güç zayıfladığı zaman kendini kapatmıyor, pili sonuna dek sömürüyordu. Aslında Vaio her şeyin minimum ayarında 5 saat gitmesi gerekliydi. Windows‘ta 3 saat gidiyordu. Ubuntu‘da 2 saatin altında pil bitiyordu. Bir önceki laptop’tada Ubuntu kullanmıştım ve Ubuntu kullandığım zaman içerisinde bataryam ömrünü bitirmişti. O zamana kadar hep bataryayı çıkartarak kullanmıştım. Sony de ise pil hep takılıydı ve hep ubuntu kullanmıştım. Bu problemler dolayısıyla sınav dönemim başarısız geçmişti. Çünkü bu sorunlarla uğraşmaya takılıp kalmıştım. Ubuntu‘yu komple sildim bilgisayardan ve VBOX kullanmaya karar vermiştim. Sildikten bir kaç ay sonra pil ömrünü tamamladı. 1 senede pili yemiş bulundum.

Bu problemler idare edilebilir problemlerden. Eğer Broadcom firmasının bir donanımını kullanıyorsanız büyük ihtimal firmwarelerinin hepsi kapalı lisanslıdır. Bu nedenle linux ta problem çıkacaktır. GNU/Linux‘un özgürlük kavramından dolayı özgür bir yazılım size kapalı kaynaklı yazılım kütüphanesi, firmware veya herhangi bir tescilli yazılım sunmamalıdır. Bana da zaten sunmadı, bende internete kablolu bağlantı yapıp, firmwareleri yükleyip kabloluya öyle geçebiliyordum. İki çubukla çekiyordu. Windows bu aşamada bir sıfır öndeydi, iki çubukla ara sıra belki haftada bir iki kez ağ kopukluğu oluyordu. Ubuntuda ise her günü ağ kopukluğu ile geçiriyordum. (Wireless ile aradaki mesafeden dolayı). “sudo modprobe wl”, “sudo service network restart” en az elli kere yazmışımdır.

VBOX kullanmaya karar verdiğimden zaten bahsetmiştim. “Hangi dağıtımı kuracağım?” gibi klasik ve kült linux sorusuna “Fedora” yanıtını verdim. Gnome arayüzünü en sağlam adepte olan dağıtım gibi görünmüştü. Debian bana gereksiz zordu ve kurulumda herşeyi kullanıcıya soruyordu (Daha önceden yükleyip, boot silmişliğim vardır).  Apt-get daha güvenli bir paket yöneticisi olabilir ama yapılacak her iş için ayrı bir komut girmek saçma gibi geldi. Yani paket aramak için “apt-cache search”, depo eklemek içi “apt-add-repository”…. falan filan. Dnf daha basit bir araç gibi geldi. Kısacası Fedora yükledim. vbox sorun çıkarmaya başladı. Virtual Guest Additions yüklemem gerekiyormuş. Yükledim. Fedora kernel güncellemelerini hemen deposuna yükleyen bir dağıtım bu nedenle her kernel güncellemesinden sonra guest addition yeniden yüklemem gerekiyordu. Eğer sorun çözülmez ise vbox’u güncelleyip tekrar deniyordum.

Şimdi esas konumuz olan ntfs dosya sistemine neden güvenemeyiz? Çünkü NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş hard disk bölümü, Windows tarafından okunup yazılabilir;  NTFS dosya sisteminde,  dosyalar ve veriler parçalanmayı severler. Bu nedenle elektrik kesintileri NTFS için ext4 te olduğundan daha tehlikelidir. (bu kesintiler eskiden öldürücüydü NTFS ve extX dosya sistemleri tabii ki bu konuda daha güvenlidir) Şimdi bende 40 GB kadar fedora.vdi var, ntfs ve windows bu dosyayı hunharca parçalıyor. Sanal makinelere host tan defragmentasyon direk uygulanmalı mı, bilmiyorum. Ben uyguladım ve artık Fedora yok. Sorunu çözebilende yok.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s